Hasar Kaydı Sorgulama

Ana sayfa | Araba Rehberim | Hasar Kaydı Sorgulama

Araç Hasar kaydı sorgulama trafik veya kasko sigorta poliçesi üzerinden yapılan tamir parça değişim vs gibi işlmlerin tutuarının kısa mesaj ”sms” ile öğrenildiği yerdir. Hasar sorgulamanın amacı satın alacağınız veya satışa çıkaracağınız araçta ne kadarlık bir hasar kaydı olduğunu araç sahiplerine ücret karşılığında bildirmektedir.

Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Hasar sorgulama 3 ana maddede şu şekilde yapılır

1.) Plaka İle Hasar Sorgulama : Telefonunuzun sms kısa mesaj bölümüne girerek alıcı kutucuğuna 5664, mesaj bölümünede plakayı yazarak göndermelisiniz. Kullanmış olduğunuz telefon özel servislere açık olması gerekmektedir. Özel servislere açık olmayan telefonlardan hasar sorgulama işlemi yapamazmısınız.

2.) Şase No ile ;Hasar Sorgulama : Yine Telefonunuza bu seferde Hasar S veya HS S şase numarasını eksiksiz ve hatasız bir şekilde yazıp yine 5664 e göndererek Şase ile hasar sorgulama yapıyorsunuz

3.) Motor No ile Hasar sorgulama : Motor no ile hasar sorgulama içinde Hasar M veya HM yazıp motor numaranızı yazarak sorgulama yapabilirsiniz.

Mobil Oto Ekspertiz İstanbul

Sorgulama Yaparken Nelere dikkat Edilmeli ?

Sorgulama yaparken tüm mesajlarda gelen bilgilerin araç üzerindeki bilgiler ile birebir uyuşması gerekiyor.

Örneğin : 2010 model Renault Clio’ya sorgulama mesajı attınız, size gelen mesajda aracın marka ve modeli Hyundai i 20. İşte bu durumda o aracın yüksek ihtimalle plakası değişmiş olabilir. Peki bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim diye soranlar içinse, yukarıda bahsettiğimiz ”Şase” sorgulaması yapmanızı öneririz.

Unutmayın bir aracın plakası değişebilir, Motor arızasından dolayı motor numarası değişebilir ama Şase numarası asla değişmez. Bu konu hakkında kafanıza takılan her türlü soru ve görüşlerinizi bizim ile paylaşabilirsiniz.