Motor Arıza Lambası Neden Yanar

Ana sayfa | Araba Rehberim | Motor Arıza Lambası Neden Yanar

Bu yazımızda Motor arıza lambası neden yanar ? sorusuna yanıt bulmuş olacaksınız.  Bunun birden çok sebebi bulunmaktadır. Motor arıza lambası çoğu arabada sarı musluk işareti şeklinde gösterge panosunda gözükür. Genelde elektronik arızalardan dolayı yandığını biliyoruz. Bazı araçlarda ise Lpg montajı yapıldıktan sonra yanmaya başlıyor.

Motor Arıza Lambası Yanınca Ne Olur ?

Aracınızda elektronik bir arızanın olduğu yada arızanın aralıklık olarak gelip gittiği anlamına gelir. Eğer arıza kısa süreli olduysa kontağı açıp kapattıktan sonra arıza silinecektir. Arıza sürekli ise arıza lambası yanmaya devam edecektir. Arıza lambası elektronik aksamın olduğu tüp parçalardaki arızalardan yanabilmektedir. Mekanik arıalarda ise motor arıza lambası yanmamaktadır. Örnek vermek gerekirse bir elektronil bobin arızasından dolayı motor arıza lambası yanabilir fakaqt buji arızasından dolayı motor arıza lambası yanmayabilir.

Motor Arıza Lambası Nasıl Söndürülür ?

Bunun için aracınıza uygun bir  arıza tespit cihazı ile arızanın tespiti yapılması gerekir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz şekilde arıza gelip gitmiş ise ilgili arıza silindikten sonra arıza lambası sönecektir. Arıza kalıcı ise arıza veren parça yada tesisatta onarım yapıldıktan sonra arıza lambası sönecektir. Bunların haricinde arıza lambası kesinlikle sönmeyecektir. Motor arıza lambası hakkında aracınızın kullanım kılavuzuna mutlaka bakmanızı öneririz. Çünkü b azı araçlarda kronik olarak bazı zamanlarda arıza lambası yanabilmektedir. Bunun çözümü kullanıcı kitaplarında verilmektedir.

Mobil oto ekspertiz hizmetimiz ile  satın alacağınız veya satışa çıkaracağınız araca elektronik chek up yaparak elektronik arızaları tespit etmekteyiz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir