Enjektör Arızaları Nelerdir ?

Ana sayfa | Araba Rehberim | Enjektör Arızaları Nelerdir ?

Artık günümüzdeki araçların yakıt sistemlerinin hepsi enjektörlü olarak üretilmektedir. Bu yazımızı dizel mtorlardaki enjektör sistemi üzerine kurguladık. Çünkü dizel araçların enjektör sistemi benzinli araçlara göre daha fazla tamir görüyor. Bunun sebebi ise dizel araçların benzinli araçlara göre daha fazla kullanılmasından kaynaklanıyor.  Dizel enjektör arızası tespiti zor olabiliyor. Birden fazla arıza çeşiti olan enjektörlerin arıza çeşitlerine bir göz atalım.

Dizel Motorlarda Enjektör Arızaları Nelerdir ?

Yakıt Kaynaklı Enjektör Arızası

Genelde yakıt aldığınız istasyonlardan kaynaklı enjektçrler arıza ayapabiiyor. Nasıl arıza yapıyor peki ? Benzin istasyonlarının verdiği yakıt bazen filitresiz olarak deponun dibinde ne varsa bunu depoya dolduruyor. Daha sonra araç çalışmaya başlayınca o mazotun içerisindeki tortular enketörlerin içindeki iğneyi tıkayabiliyor. Daha sonra enjektör yakıt püskürtmesini sağlıklı yapamadığından araç teklemeye başlıyor. Bu durumda eğer enjektörün yakıt kaynaklı arıza yaptığını ispat ederseniz ve son 3-4 depoyu aynı istasyondan aldığınızı belgelerseniz yakıt fişi ile bu durumda bu enjektör arızasını yakıtı aldığınız benzin istasyonu karşılaması gerekiyor.

Besleme Pompa Kaynaklı Enjektör Arızası

Bu enjektör arıza tipide en sık karşılaşılan enjektör arıza çeşitlerindendir.  Peki yakıt pompası yüzünden enjektörler neden arıza yapar ? Yakıt pompası kendi içierisindeki mil ve yatağı bir zaman sonra metal talaş üretmeye başlıyor. Bu metal talaşlarda enjektörü tıkıyor ve enjektörlerin arıza yapmasına sebeb oluyor. Yakıt pompasının talaş üretme süresi uzatmak veya kısaltmak yine yakıtla alakalı bir durumdur. Siz siz olun özellikle dizel araçlarda tek bir yerden mazot almaya çalışın ve mutlaka fişlerini saklayınız. Sıfır araç aldığınızda bile yakıt enjektörü ve pompa Garantiye girmez. Yakıt garantisine girer onunda şartı sadece bayinin önerdiğini firmadan yakıt almanız şartı aranır.

Enjektör Geri Dönüş Arızası

Genelde soğuk havalarda yada ilk çalıştırmada dizel araçlar geç çalışma yapabiliyor. Bunun enjektör tarafındaki sebebi geri dönüşten yakıtı geri kaçırmasıdır. Yani enjektöre gelen yakıtı tamamen yanma odasına göndermeden geri dönüşten yakıtı tekrar geri göndermesidir. Bu durumda dizel araçların geç çalışmasına sebeb olmasına neden olur.

Mobil Oto Ekspertizde Pompa Enjektör Testi Yapıyoruz

Dizel araç almak isteyenler içinde muhteşem çözümlerimiz var. Özellikle yüksek km’li araçları yakıt pompasını ve enjektörünü dikkatlice inceliyoruz. İncelerken yılların verdiği ustalığımızı ve teknolojik arıza tespit cihazlarımı kullanıyoruz. Pompa enjektör arızası sizin için binlerce lira masraf demektir. Mobil oto ekspertizde tüm bu arızaları önceden tespit ederek satın almak istediğiniz dizel aracı pompa enjektör arızalımı değilmi sizlere bildiriyoruz. Sizde satın almak istediğiniz dizel aracın pompa enjektör dahil mobil oto ekspertiz hizmeti için mobil oto ekspertiz fiyat tarifesi sayfamız üzerinden size uygun olan paketi seçerek aracınıza bulunduğu yerde ekspertiz yaptırabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir