Yarı Otomatik Vites Arızaları Nelerdir ?

Ana sayfa | Araba Rehberim | Yarı Otomatik Vites Arızaları Nelerdir ?

Genelde günümüzde üretilen araçların bir çoğu yarı otomatik vites olarak satılmaktadır.  Yarı otomatik vites araç almak isteyen araç sahiplerinin belkide en çekindiği konuların başında bu vites kutusuna sahip olan araçların arıza çıkarma süreci hakkında bilgi sahibi olmamasıdır. Yarı otomatik vitesli arabaların arızlarının bir kısmını sizinle paylaşmak istiyoruz.

Yarı Otomatik Vites Arızaları

Vites Robotu Arızası

Vites robotu yarı otomatik vitesli araçlarda vites geçişlerini sağlayan şanzıman üzerinde veya şanzıman içerisinde bulunan parçadır. Vites robotu genelde yarı otomatik şanzımanlarda  2 adet bulunur. Arıza yaptığı zaman ikisininde değiştirilmesi gerekmketedir. Vites robotu arıza yaptığı zaman araç ya N konumda yada A veya başka bir viteste kalır. Robotlar şanzıman içerisindeki maşonları hareket ettirmediği için vites geçişleri olmayacaktır. Bazı araçlarda vites robotu olarak bilinir, bazılarında ise mekatronik arızası olarakta bilinmektedir.

Kavrama Arızası

Kavrama normal manuel vitesli araçlardaki gibi bildiğiniz baskı balata sistemidir. Kavraması arızalı olan veya arızalanmak üzere olan araçların verdiği bazı problemler vardır. Mesala kavrama arıza yapmak üzere olan araç geç gaz yemesi yani devir alma süresi uzarı, diğer kavrama arıza belirtisi ise vites geçişlerinde titreme olur, eğer kavrama arıza yapar ise araç olduğu yerde kalır ve hareket etmez.

Yazılımsal Hatalar

Genelde kavrama değiştikten sonra jenerasyon yapmak gerekir. Uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Doğru yapılmayan jenrasyonlar yazılımsal hatalarla birlikte sağlıksız bir vites geçişine sebeb olur. Onun haricinde bir aracın durduk yere beynindeki yazılımında sorun olmaz.

Yarı Otomatik Vites Araç Almak İsteyenlere Mobil Oto Ekspertiz

Yarı otomatik vites araç alırken vites kutusunun sağlıklı bir şekilde çalıştığını test etmek sizin için hayati önem taşır. Çünkü hiç olmadık bir yerde arıza yapması sizi zor durumda bırakmaya sebeb olacaktır. Bundan dolayı yarı otomatik vites araç almadan önce aracınıza bulunduğu yerde yarı otomatik vites testi dahil mobil oto ekspertiz yapabiliriz. Yerinde ekpertiz hizmetimizden faydalanmak için

Mobil Oto Ekspertiz Fiyat Listesi sayfamıza tıklayarak sizin için uygun olan paketi seçip aracınıza ekspertiz yaptırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir