2019 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri

Ana sayfa | Araba Rehberim | 2019 Yılı Noter’de Araç Devir İşlemleri

2.el araba alıp satarken yapılan işlemlerden bahsetmek istiyoruz. Araç satış ilemleri sadece ”Noter” üzerinden resmi olarak yapılır. Noter haricinde yapılan işlemlerin hepsi gayri resmidir ve kesinlikle satış yapıldığı anlamına gelmez. 2019 yılı itibari ile Noter’de araç alım satım işlemleri için ödemeniz gereken tutar 225 TL’dir.

Araç Devir İşlemleri Nasıl Yapılıyor ?

Satıcı araç ruhsatı ve kimliği varsa vekaleti, alıcı ise sadece kimliği veya vekalet ile alacaksa vekalet ile notere gitmesi gerekmektedir. Noterdeki ilgili memur sizden bu evrakları istedikten sonra alış veya satış işlemlerini başlatacaktır.

Noter Neleri Kontrol Ediyor ?

Noter aracın satışını veya alışını yaparken şu kurumlar üzerinde işlem yapmaktadır, ( ”EGM” üzerinden araç plaka, şase, motor no ve araç üzerine herhangi bir hak mahrumiyeti veya haciz varmı yokmu bunların kontrolü, ruhsat üzerindeki bilgiler ile uyuşup uyuşmadığının kontrolü ) ( ”Vergi Dairesi” üzerinden aracın üzerinden herhangi bir borcu Mtv, Trafik Cezası gibi satışa engel olacak durumların kontrolü ) son olarakta ”Nufüs Dairesi” üzerindende alıcı ve satıcının kimlik bilgilerini teyit edilmesinin ardından herhangi bir engel olmaması durumunda satış sözleşmesinin basımı yaparak imzaya hazır hale getirmektedir.

Para Alış Verişi Ne zaman Yapılmalı ?

Noter’de aracınızı satarken veya satın alırken bu sözleşmeyi imzaladıktan sonra para alış verişini yapabilir veya aracın bedelinin teslim alabiirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken konu ise vezneye gitmeden önce yani yeni  ruhsat çıkmadan önce para alış verişinin mutlaka yapılması gerekmektedir. Banka yolu ile gönderilse bile paranın hesabınıza geçmesini bekleyin ondan sonra işlemleri tamamlayın. Daha sonra herhangi bir mağduriyet olmaması açısından bu konuya özen göstermenizde fayda var.

Son olarak İstandul’da Noter’den önce bulunduğunuz noktaya gelerek satın alacağınız araca hemen mobil oto ekspertiz yapalım, veya dilerseniz araç alım süreci hakkında sizlere danışmanlık hizmeti verelim ve kafanızdaki tüm soru ve sorunları giderelim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir