Debriyaj Baskı Balata Bilya Nedir ?

Ana sayfa | Araba Rehberim | Debriyaj Baskı Balata Bilya Nedir ?

Debriyaj pedalından ayağınızı çektiğinizde aracınızın harekete geçmesini sağlayan parçalar setine ”debriyaj seti” denir. Debriyaj seti kendi içerisinde 3 parçadan oluşmaktadır. Bunlar baskı, balata ve bilye olarak set halinde oluşmaktadır.

Baskı Balata Ne Zaman Değişir ?

Bu parçaların km olarak maksimum yada minumum süresi bulunmamaktadır. Kullanım kaynaklı olduğu için 30 bin km’de değişebilir, 200 bin km’dede değişebilir. Hatta sıfır baskı balata alırsınız 10 km sonra aşırı zorlamadan dolayı yeniden değiştirmeniz gerekebilir. Kısacası Baskı balata gibi sürtünerek çalışan parçaların ne zaman değişeceği direkt kullanımla alakalıdır.

Baskı balata ile ilgili bilmeniz gereken bir diğer önemli bilgi ise, ”Sıfır aldığınız veya düşük kilometreli araçlarda baskı balata arıza yapması durumunda kesinlikle ”Garantiye Girmez veya Garanti Karşılamaz” aşşağa yukarı tüm araç markalarında böyledir.

Baskı balata ve bilye olarak set halinde değişir. Debriyaj Bilyesi  için bir parantez açmak gerekirse bazen düşük kmdeki araçlarda değişim yapılırken sağlam olduğu için debriyaj bilyesi değişmeyebilir. Bu durum sadece ”Hidrolik Debriyaj Bilyeleri” için geçerlidir. Diğer debriyaj bilyelerinin baskı balata ile birlikte set halinde değişmesi gerekir.

Baskı Balata Arızası Nasıl Anlaşılır ?

Debriyaj arızası 6  maddede şu şekilde sıralayabiliriz !

1.) Debriyaj pedalının yukarıda kavraması ( Bazı araçların debriyajı yukarıda kavrayabilir sizi yanıltmasın )

Triger Kayışı Hakkında Önemli Bilgiler 

2.) Debriyaj pedalının çok aşşağıda kavraması

3.) Debriyaj ayırmamasından dolayı viteslerin geçmemesi

4.) Giderken araca gaz verdiğinizde verilen gaz kadar tepki vermemesi veya kaçırması

5.) Debriyaj pedalından ayağınızı çekerken aşırı titretmesi veya sirkeleme dediğimiz hareketi yapması

6.) Debriyaja bastığınızda bilyadan ses gelmesi

Yukarında anlattığımız maddeler ana debriyaj baskı balata arızalarıdır. bunlar haricinde başka arızalar da olabilir fakat bunları sizin anlamanız mümkün değildir.

Yarı Otomatik Vites araçlardada Debriyaj baskı balata vardır

Değişim Ücreti Ne Kadardır ?

Baskı balata bilya değişim ücreti ortalama minumum 500 TL’den başlar 2,000, 3,000 TL ye kadar değişkenlik gösterebilir. Son olarak debriyaj baskı balata bilya Şanzıman ve motor arasından Volan denilen parçanın üzerine monte edilmektedir. Bundan dolayı bu parçaların değişmesi için şanzımanın sökülmesi gerekmektedir.

Size son bonus bilgi : Baskı balata değişiminde mutlaka Volan’ı kontrol ettirin. Üzerinde yanık veya her hangi bir deformasyon olması durumunda, yeni takılan baskı balatadan yeterince verim alamayacak ve değişim süresi kısalacaktır.

Satın alacağınız aracın debriyaj baskı balata bilya volan arızası var size önceden tespit edip sizlere beyan ediyoruz. Mobil oto ekspertiz hizmetimizden faydalanarak ileride debriyajla alakalı çıkacak olan masrafları önceden testip ettirinin Zarar etmeyin !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir