Otomatik Vites Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Ana sayfa | Araba Rehberim | Otomatik Vites Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Arabaların tarihi açısından bakıldığı zaman ilk Otomatik Vites’li araç 1958 yılında ”DAF” markası tarafından üretildi ve günümüze kadar gelmeyi başardı. Teknoloji ile birlikte otomatik vites şanzımanlarında gelişimini gözlemleyebilirsiniz. Şuanda geldiği noktaya bakarsanız otomatik vites araçların yollarda ne kadar çok olduğunu görebilir ve çok fazla tercih edildiğini gözlemleyebilirsiniz. Tercih edilme sebeblerinin başında yoğun trafikte vites değiştirme ve debriyaj olayının ortadan kaldırmasıdır.

Merak edenler için Yarı Otomatik Vites sayfamızada göz atabilirsiniz

Otomatik Vites Nasıl Kullanılır ?

Vites kolları üzerinde genelinde P-R-D diye devam eden bazılarında 3-2-1 olarakta P-R-D nin devamında gözükebilir. Otomatik vitesli araçların kullanım kolaylığı muhteşem. Vites kolunu ( D ) konumuna getirdiğinizde önünüz açık olduğu ve yakıtınız yettiği sürece dünyayı dolaşabilirsiniz. Kulağa enteresan gelsede bu kadar basit. Geri gitmek için vites kolunu ( R ) pozisyonuna alırsanız bu seferde geri giderek dünyayı dolaşabilirsiniz. 🙂 Sanırım yeterince açıklayıcı oldu diye düşünüyorum. Nasıl kullanılıra ek olarak birde size bonus öneri, aracı P ark pozisyonuna almadan önce mutlaka el frenini çekin ondan sonra vites kolunu P ark pozisyonuna getirin şanzıman içerisindeki dişllier daha uzun ömürlü olsun

Otomatik Vitesin Dezavantajı Nelerdir ?

Otomatik vitesli araçların  en büyük dezavantajı arıza durumunda ciddi masraf açmasıdır. Fakat bu gözünüzü korkutmasın her alacağınız aracın böyle bir arıza çıkaracağı söz konusu değildir. Dezavantaj bölümüne size bir bonus öneri daha : 2.el otomatik vites bir araç alıyorsanız km durumuna göre geçmiş dönemde şanzıman yağının değişip değişmediğini mutalaka sorun muallakta kalmayın mümkünse filitresi ile değiştirin. Otomatik Şanzıman yağı değişimi, hangi marka yağ konulacağı gibi durumları el kitapçığında yazar oradan bulamazsanız ilgili markanın Yetkili servisi ile iletişime geçerek öğrenmenizi tavsiye ederim.
Son olarak Otomatik vites bir araç alamaya karar verir ve bu alacağınızın aracın şanızman arızalı olup olmadığı kontrol ettirmek için bize ulaşabilir Mobil Oto Ekspertiz paketlerimizden Otomatik Şanızman kontrolüde kapsayan hizmetimizden faydalanabilirsiniz.
Aklınıza takılan her türlü soru ve görüşünüzi bize aşşağıdaki kutucuktan paylaşarak gönderebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir